top of page
Terapia czaszkowo - krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest nowatorskim, praktycznym, delikatnym, całkowicie nieinwazyjnym zabiegiem, z którego mogą korzystać wszyscy od wieku niemowlęcego, po osoby w podeszłym wieku. Zakłada, że pod wpływem urazów, stresów, traumatycznych przeżyć w organizmie powstają zakłócenia pracy układu kranialnego, co za tym idzie blokady powodujące napięcia mięśni prowadzące do konkretnych dolegliwości.

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest rodzajem terapii manualnej. Oparta jest na anatomii i fizjologii. W naszym ciele występują trzy rytmy fizjologiczne: bicia serca, oddychania i rytm tętnienia płynu mózgowo rdzeniowego, a terapia czaszkowo-krzyżowa stosowana jest w celu normalizacji jego przepływu.

Polega ona na pracy z ciałem pacjenta, gdzie poprzez niezwykle delikatny i subtelny dotyk terapeuty uwalniane się napięcia, które gromadzą się w organizmie podczas całego życia. Pod wpływem różnorodnych czynników dochodzi do powstania zaburzeń i nieprawidłowości w przepływie płynu mózgowo-rdzeniowego. Objawia się to między innymi napięciem, bólem i brakiem energii do życia.

Przy pomocy tych stymulacji terapeuta nawiązuję kontakt z tkanką łączną i idąc z jej ruchem uwalnia powstałe w niej napięcia. Jest to terapia powięzi, a ponieważ układ powięzi zbudowany jest z tkanki łącznej , to terapia czaszkowo-krzyżowa wpływa na poprawę pracy wszystkich organów, w których ta tkanka się znajduje. Praca systemu czaszkowo-krzyżowego ma wpływ na układ nerwowy, mięśniowo-kostny, krążenia, limfatyczny, endokrynny, oddechowy, jakakolwiek dysfunkcja któregoś z tych układów ma negatywny wpływ na system czaszkowo-krzyżowy.

Podczas terapii czaszkowo- krzyżowej przywraca się właściwą pulsację płynu mózgowo-rdzeniowego. Obserwuje, równoważy i rozluźnia napięcia i blokady nie tylko w czaszce, kręgosłupie i kości krzyżowej, ale pośrednio w całym ciele. Przynosi spokój nadpobudliwym i daje wypocząć chronicznie przemęczonym

Wskazania do stosowania terapii craniosacralnej:

• traumy różnego pochodzenia, ponadto wspiera proces psychoterapeutyczny,

• neurologiczne: mrowienie i cierpnięcia kończyn, rwa kulszowa,

• brak koncentracji, problemy ze snem, trudności w uczeniu się, przewlekły stres, złe samopoczucie bez wyraźnej przyczyny,

• bóle napięciowe głowy, migrenowe bóle głowy,

• urazy okołoporodowe matki i dziecka (traumy porodowe, cesarskie cięcie, porody wymuszone, itp.),

• zaburzenia wzroku, zaburzenia słuchu (szumy),

• zgrzytanie zębami,

• stany pourazowe (złamania, zwichnięcia, skręcenia),

• chroniczne zmęczenie,

• niektóre problemy z zajściem w ciążę,

• nawracające zapalenia uszu,

• problemy z zatokami,

• ból i napięcie w stawie żuchwowo-skroniowym,

• obniżona odporność

Ponadto terapia pomaga w :

• uwolnieniu emocjonalnym,

• wspiera proces psychoterapeutyczny, wspiera rozwój osobisty,

• zwiększa świadomość własnego ciała i stanu emocjonalnego,

Przeciwwskazania:

• wszelkie stany wymagające szybkiej interwencji lekarskiej

• świeże urazy (złamania, zwichnięcia)

• stany krótko-pooperacyjne

• urazy z krwotokiem

• aktywne fazy zaburzeń psychicznych.

Ilość spotkań terapeutycznych zależy od stanu organizmu pacjenta. Zwykle odzyskanie dobrego samopoczucia wymaga kilku do kilkunastu spotkań. Przy poważnych urazach korzystniej zadziała dłuższa terapia - decyduje o tym pacjent wraz terapeutą.

''Można porównać człowieka do skrzypiec. Kiedy ich struny mają właściwe napięcie, wibrują i emitują dźwięk"- Alexsander Lowen

 

Czas Trwania od 40min cena od 120zł

(w zależności od wieku dorosły - dziecko)

Aby przybliżyć terapię czaszkowo-krzyżową można przytoczyć słowa Piotra Godka, lek. med.ortopedy, osteopaty, który napisał przedmowę do wydania polskiego "Mądrość ciała" Michael Kern:

"Terapia czaszkowo-krzyżowa nie jest terapią magiczną. Praktykujący TCK nie posiada żadnych tajemniczych mocy ani stopni wtajemniczenia. Owszem jest niekonwencjonalna, jeśli chodzi o technikę pracy, gdy terapeuta w fazie nasłuchu spędza długie minuty pozornie nie robiąc nic. Trzeba jednak pamiętać, że wysiłek terapeuty wkładany jest w znacznie potężniejszy proces, który zachodzi w ciele pacjenta – proces autoregulacji, który ujawnia się w ciele właśnie jako Oddech Życia, o którym Sutherland pisał „…te siły w ciele pacjenta są większe, niż jakakolwiek ślepa siła wprowadzona tam z zewnątrz”.

Terapeuta posługujący się tą metodą ma świadomość i postawę aktywnego świadka procesu, jednak w żadnym wypadku nie jest jego przyczyną. Podobnie jak żeglarz, który korzysta z fali i wiatru, aby poruszać łodzią, ale nie jest autorem ani jednego ani drugiego. Myliłby się ten, kto uważałby metodę za całkowicie intuicyjną – jak w każdej sztuce trzeba posiadać pewną wiedzę i pewne techniczne umiejętności, aby uzyskać efekt, tzn. „dopłynąć w zamierzone miejsce mimo niesprzyjających wiatrów”. 

TCK nie jest bioenergoterapią, nie zachodzi w niej żadna wymiana energii pomiędzy terapeutą i pacjentem. Owszem mimo nadzwyczajnej delikatności i zaledwie kilku technikom manualnym, zastosowanym w czasie jednej sesji, zachodzą czasem procesy niezwykle burzliwe, przypominające emisję, czy raczej rozpraszanie energii, ale ich pochodzenie tłumaczy się głęboką relaksacją systemu powięziowego i układu nerwowego.

TCK nie jest alternatywą dla medycyny konwencjonalnej, a już na pewno nie stoi w opozycji w stosunku do niej. Posługuje się nieco innym, bardziej holistycznym aparatem pojęciowym, który stanowi jednak odbicie patologii opisywanych w medycynie konwencjonalnej jako konkretna jednostka chorobowa. W TCK wszystkie te procesy są formami zniekształcenia czy raczej stłumienia Oddechu Życia. Aktualna prezentacja problemu w ciele zgłaszającego się pacjenta może wynikać z zaburzeń, które powstały na zupełnie innym poziomie i – niekiedy – w bardzo odległym etapie życia. Zadaniem i ambicją terapii jest „poszukiwanie pierwszej kostki domina”, która uruchomiła lawinę niekorzystnych zmian i przywrócenie równowagi w ciele."

Zatem jak wygląda ta piękna metoda? Skąd pochodzi? W czym może pomóc? Biodynamiczna terapia czaszkowo-krzyżowa jest jedną z holistycznych form rehabilitacji. Wspomaga i przywraca równowagę w organizmie.

Metoda ta wywodzi się z osteopatii, a jej twórcą był amerykański lekarz Wiliam Sutherland (1873-1954).

od 40min od 120zł 

(w zależności od wieku dziecko - dorosły)

277911643_346368484224109_5535993073529190114_n.jpg
bottom of page